آذر ۱۴, ۱۳۹۷

راه اندازی دیتاسنتر

 datacenter

راه اندازی مرکز داده

پيش­رفت­ هاي صنعت فناوري اطلاعات در دو دهه اخير، و وابستگي نظام ­هاي کسب و کاري بزرگ به صنعت IT باعث ايجاد نياز به مراکز يکپارچه اطلاعاتي شده است. امروزه، به دليل گسترش مقياس ­هاي اين مراکز، نقش تمهيدات فني/مهندسي در رابطه با طراحي،ايجاد و نگهداري از آن­ها اهميت ويژه ­اي يافته است. در اين خصوص، اين تمهيدات به دو حوزه فعال (Active) و غير فعال (Passive) تقسيم­ بندي مي ­شوند.

وابستگي نظام‌هاي کاري امروزي به مراکز‌داده باعث شده تا اهميت‌هاي فني/مهندسي در مراحل مختلف به مراکز داده مورد توجه قرار‌گيرند.

فناوري اطلاعات، همواره يکي از زمينه­ هايي است که شرکت‌هاي توليدکننده فناوري بر روي آن تمرکز دارند.

فناوري‌ها و تکنولوژي‌های زيرساختي نیز یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در این راستا می‌باشند.

امروزه شاهد فناوري­ هاي نوين، پيچيده و کارامدي در هر دو حوزه فعال و غير فعال مراکز داده هستيم.

که به کارگيري آن­ها توسط نظام‌هاي کسب و کاري مي‌تواند تأثيرات مثبتي بر‌روي کسب و کار اين نظام‌ها داشته‌باشد.

راه اندازی دیتاسنتر

در حوزه مرکز داده، امروزه رويکرد مجازي‌سازي داراي جايگاه ويژه­ ايست.

فناوري‌هاي زيادي برای افزايش سطح مجازي‌سازي مراکز‌داده توليد شده­‌اند.

شناخته شده­ ترين اين فناوري­ ها، مربوط به فناوري­ هاي مجازي­ سازي در سطح سرورهاست.

فناوري‌هاي مجازي­ سازي به صورت کلي به سه دسته عمده تقسيم­ بندي مي­ شوند.

هرکدام از دسته‌ها در سطوح‌ مختلف مراکز‌داده، باعث افزايش سطح مجازي‌سازي و در‌نتيجه افزايش اثربخشي، بهينگي، راندمان و بازدهي خواهد‌شد.

  1. مربوط به مجازي­ سازي در سطح تجهيزات که شامل فناوري­ هاي مجازي­ سازي در سطح سرورها و تجهيزات زيرساختي شبکه مي­ باشد.
  2. مربوط به خوشه‌بندي تجهيزات زيرساختي شبکه است.با استفاده از آن­ها دو يا چند تجهيز با يکديگر ترکيب میشوند.سپس یک تجهیز منطقی تشکیل میشود. که باعث ساده­‌سازي معماري و ساختار هم­بندي و همچنين بهينه­ سازي گسترش ­پذيري، مقياس ­پذيري و تحمل­ پذيري خطا خواهد شد.
  3. مربوط به کارگيري راهکارهاي رايانش ابري است که سطح جديدي از مجازي­ سازي را ممکن ساخته است.

در حوزه غير‌فعال مرکز‌داده نيز، يکي از دغدغه‌هاي مهم، سطح مصرف انرژي در مراکز داده و تمايل به کمينه نمودن سطح مصرف انرژي، بدون تأثيرگذاري بر روي پارامترهاي کيفي و کارامدي مراکز‌داده است.

پيرو اين رويکرد، فناوري­ ها و راهکارهاي زيادي در قالب فناوري­ هاي مراکز داده سبز (Green DC) ايجاد شده اند که هدف آن­ها تمرکز بر روي تمامي حوزه­ ها و بخش­ هاي غير فعال مرکز داده به جهت کاهش مصرف انرژي است.

datacenter

شرکت پارسیان ارتباط امن آترا

گروه مهندسی پارسیان ارتباط در حال حاضر آمادگی ارائه کلیه خدمات مربوط به دیتا سنتر ر دارد.

ازجمله ارایه سرور اختصاصی (Dedicated Server) ،میزبانی‌سرور (Co-Location)، سرور اختصاصی‌مجازی (Virtual Private Server) و میزبانی صفحات وب (Web-Hosting).

با توجه به آن‌که در مرکز داده‌‌های پارسیان ارتباط ، امکان اتصال دایمی و بسیار پرسرعت با استفاده از خطوط فیبر نوری و مسیرهای بین‌المللی ماهواره‌ای برای سرورها فراهم شده است، کاربران می‌توانند با اتصال به سرورهای موجود به طور مستقیم از پهنای باند مورد نظر خود بهره‌مند شوند.

مرکز داده‌های پارسیان ارتباط با در اختیار داشتن امکانات بی‌نظیری همچون امکانات محیطی مناسب (مجموعه‌ای مجهز از سرورها، روترها و سوییچ‌ها و …)، امکان کنترل‌های محیطی (مانند کنترل درجه حرارت و رطوبت، پیش‌گیری از آتش سوزی، پیش‌بینی سیستم برق پشتیبان و …) و اقدامات امنیتی فوق‌العاده (اقدامات امنیتی محیطی و اطلاعاتی) محیطی امن و قابل اطمینان برای ارایه‌ی خدمات اشتراک فضا به وجود آورده است.

به بیان دیگر شمامی‌توانید تنها یک سرور برای استفاده از حداقل پهنای‌باند داشته‌باشید یاچندین سرور شبکه با حداکثر پهنای‌باند.

منبع :fasp

مطالب دیگر

اتاق سرور

راه اندازی وب سرور

راه اندازی سرویس های لینوکس

, , , , ,

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *